ULUKAYA ŞELALESİ:Ulukaya Şelalesi

ULUS İçesine 17 km. uzaklıkta ve Ulukaya köyü'nün doğu yönünde olan şelale Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 M. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn’dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 Km, yüksekliği 35 M.’dir.

Şelalenin suyu yaz aylarında ne kadar azalsada hiç kuruduğu görülmemiştir. Şelalenin kış aylarında suyu armakta olup debiside buna paralel yükselmektedir.

Ulukaya ŞelalesiŞelale bir konyonun içinden çıkmakta olup bu kanyon yaklaşık olarak 1 km uzunluğundadır.   Konyonda yarım tünel şeklinde Drahna ile ulaşımı sağlamak için 1962 yıllarında yabancılar tarafından yol açılmıştır. Bu yolun yapımında kayaları parçalamak için dinamit kullanılmıştır. Yolun yapımında köyde yaşayan vatandaşlarımızda çalışmış olup yolun yapımı 1964 yılında bitmiş ve açılışıda bu yılda yapılmıştır. Yolun yapımı sırasında parçalanan kayalar çayı doldurmuş ve kış ayında yaşanan sel ile bazı büyük taşlar köyün içine kadar gelmiştir. Şu anda halen bu taşlar köyün içindedir. Tabi bu kayalar balıklarada zarar vermiştir. Birçok balık o yıllarda zarar görmüş ve yok olmuştur.

Fakat şu anda ise balık açısından Alabalık, tatlı su balığı, yengeç, kayabalığı gibi canlılar çayda
Ulukaya Kanyonu yaşayabilmektedir. Ayrıca su yılanlarıda çaylarda yaşayabilmekte olup bunun yanında kurbağalarda çaylarda yaşamaktadırlar. Farklı olarakta derelerde de su semenderleri-kurbağalar-yılanlar  yaşamakta olup yaz aylarında suların çekilmesi ile bu canlılarda ölmekte olup kışın gelmesi ile tekrardan görülmektedir.

Köyde yaşayan insanlar içme suyu ihtiyaçlarını ise kanyonun girişindeki kayanın dibinden çıkan kaynak suyundan karşılamaktadır. Birde şelalenin hemen yanında bulunan fakat az miktarda çıkan su kaynağınıda içme suyu olarak kullanmaktadırlar.

Ulukaya KanyonuŞelalenin Ulukaya Köyü sınırları içinde bulunması nedeniyle adı da Ulukaya Şelalesi veya çağlayanı olarak anılmaktadır. Şelaleden akan suyun bir kısmı Ulus ilçesine kadar döşenin bir boru hattı ile Ulus ilçesine kadar gitmektedir.

Heryıl yerli ve yabancı turistler şelaleyi görmek için bu köye gelmektedirler. Üzülerek söylemek gerekirse gelen yerli ve yabancı turistler konaklamak için yer bulamamakta ve gelenlerin ise günü birlik gelip gitmektedir.  Bu sorunun çözülmesi  için tüm iş adamlarımızı bu bölgeye yatırıma çagırıyoruz.

ANA SAYFA BARTIN
FOTO GALERİ ULUS
VİDEO GALERİ AMASRA
ULUKAYA KÖYÜ İNKUMU
ULUKAYADER ULUYAYLA
ULUKAYA ŞELALESİ MAĞARA VE KAZILAR
ULUKAYA TARİHİ HALK MİMARİSİ
ADETLERİMİZ KÜLTÜREL YAPI
DÜĞÜNLERİMİZ ÖRNEK KİŞİLER
KAYBETTİKLERİMİZ SPONSORLARIMIZ
ULAŞIM HABER ARŞİVİ
LİNKLER FORUM
İLETİŞİM ZİYARETÇİ DEFTERİ